13×18 cm

Pan Łukasz Przybylak z Hortus Excelsior zidentyfikował to miejsce – to pawilon widokowy na tzw. Placu Księżniczek w Szczawnie-Zdroju. I tak miejsce to opisał:

8 czerwca 1838 roku księżniczka Pruska Charlotta (żona cara Mikołaja I) wybrała się wspólnie z księżniczką Elżbietą Pruską do uzdrowiska Bad Salzbrunn znanego dzisiaj jako Szczawno Zdrój. Obydwie panie wybrały się na spacer malowniczymi szlakami zdrojowymi i, wspinając się na szczyt Wacheberg (Stróżek) w Górach Wałbrzyskich, poczuły zmęczenie i silną potrzebę odpoczynku. Przysiadły na trawie, na zboczu wzniesienia i od towarzyszącej im służby otrzymały filiżanki a w nich orzeźwiającą herbatę. 

I, ot tyle – i aż tyle – wystarczyło, by niedługo potem w tym miejscu ufundowany został ozdobny pawilon. Budowla w typie pawilonu przejściowego stanęła (prawdopodobnie z fundacji Augusta Zemplina) dokładnie w miejscu odpoczynku księżniczek, nie blokując jednocześnie zdrojowego szlaku. Kamienny pawilon z klasycyzującymi szczytami, ozdobionymi mitycznymi gryfami, posiadał zadaszenie centralnej części w formie kopuły, zwieńczonej obeliskiem. Na szczycie obelisku umieszczono dodatkową dekorację w postaci połyskującej w słońcu, metalowej gwiazdy. Znaczenie dekoracji było bardzo wymowne. Pawilon był otwarty przez co można było podziwiać przepiękną panoramę.
Dziś z pawilonu zostały tylko ruiny.