Miejsce:Berlin
Twórca:Meyer Curt
Format:Pocztówkowy
Tematyka:Portret

Conrad Veidt (1893-1943) – aktor niemiecki. Zaczynał jako wolontariusz w Teatrze Niemieckim Maxa Reinhardta. W czasie I wojny światowej grał w teatrzyku frontowym na froncie wschodnim, gdzie ćwiczył się w rolach klasycznych. Jeszcze w okresie wojennym udało mu się zdobyć kilka ról filmowych, dzięki którym w 1918 r. uchodził już za gwiazdę filmową. Veidt grał u boku takich aktorów, jak Werner Krauß, Anita Berber, czyReinhold Schünzel w filmach reżyserii Richarda Oswalda. W filmie Inaczej niż inni zagrał skrzypka homoseksualistę. W 1919 r. założył własne studio produkcyjne, dzięki czemu sam mógł wybierać dla siebie role w filmach.

Jeszcze dziś pamiętana jest jego wielka rola w filmie Gabinet doktora Caligari Roberta Wiene, gdzie z wielką ekspresją zagrał on mimowolnego mordercę-somnabulika, Cezara, u boku Wernera Kraußa jako bohatera tytułowego. Ta rola zapewniła mu status najlepiej opłacanego niemieckiego aktora lat 20. Między 1926 a1929 otrzymał on szansę zagrania również w czterech filmach Hollywood, między innymi w filmie The Man Who Laughs Paula Leni.

W 1933 Veidt wyemigrował do Londynu, gdzie w 1938 przyjął brytyjskie obywatelstwo i rozpoczął karierę jako aktor niemieckojęzyczny. Już wcześniej, w 1931roku zaproponowano mu rolę w Draculi, ostatecznie tytułową rolę zagrał Béla Lugosi. Conrad Veidt zmarł na atak serca 3 kwietnia 1943 na polu golfowym wRiviera Country Club w Hollywood, gdzie grał w golfa ze swoim lekarzem oraz przyjacielem ze studia MGM Arthurem Fieldem.

Veidt był trzykrotnie żonaty. W latach 1918-1922 jego żoną była aktorka Gussy Holl, która po rozwodzie wyszła za Emila Janningsa. W latach 1923-1933 żył z aktorką Felicitas Radke, natomiast od 1933 aż do śmierci był żonaty z Austriaczką Lily Barter, która była również jego agentką. W ostatnim małżeństwie miał córkę Violę Verę Veidt.