Próbnik pocztówek – Hans Albers

P-4905
Czas:
Miejsce:
Twórca:
Format:
Tematyka:

15×22,5 cm

Zdjęcia P-4905 – P-4921 to stosunkowo rzadkie obiekty – próbniki wysyłane przez wydawnictwo do sprzedawców, żeby wybrali sobie pocztówki, które chcą zamówić do sklepu. Każdy z próbników pokazywał dziesięć rozmaitych wzorów z daną aktorką czy aktorem.

Firma pocztówkowo-wydawnicza Ross Verlag działała w Berlinie od początku lat 20. i wydawała niezliczone pocztówki z gwiazdami filmowymi. Jako firma żydowska została „zaryzowana” przez hitlerowców (Heinrichowi Rossowi udało się uciec do USA), ale pozostała przy dotychczasowej nazwie (zapewne ze względu na kontrakty z amerykańskimi studiami filmowymi), tylko ok. 1937 roku wcielono ją do Tobis Filmkunst. Po przystąpieniu do wojny przez USA w roku 1941 funkcjonowała jako Film-Foto-Verlag (i produkowała również pocztówki propagandowe na potrzeby rządu).

Na rewersach nieczytelne adnotacje – Wł[asność?] Kraha(?) Bruha(?) St. 

Hans Albers (1891-1960), popularny niemiecki aktor teatralny i filmowy oraz piosenkarz; zagrał w ponad stu filmach niemych, a potem w dźwiękowych; słynny choćby z roli w „Błękitnym aniele” u boku Dietrich. Przez lata – również w okresie hitlerowskim – związany z Hansi Burg, aktorką pochodzenia żydowskiego (której pomógł schronić się w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii; w 1945 dołączyła do niego w Niemczech). Po wojnie cieszył się mniejszą popularnością.