Próbnik pocztówek – Kristina Söderbaum

P-4916
Miejsce:Berlin
Twórca:
Tematyka:Portret

15×22,5 cm

Zdjęcia P-4905 – P-4921 to stosunkowo rzadkie obiekty – próbniki wysyłane przez wydawnictwo do sprzedawców, żeby wybrali sobie pocztówki, które chcą zamówić do sklepu. Każdy z próbników pokazywał dziesięć rozmaitych wzorów z daną aktorką czy aktorem.

Firma pocztówkowo-wydawnicza Ross Verlag działała w Berlinie od początku lat 20. i wydawała niezliczone pocztówki z gwiazdami filmowymi. Jako firma żydowska została „zaryzowana” przez hitlerowców (Heinrichowi Rossowi udało się uciec do USA), ale pozostała przy dotychczasowej nazwie (zapewne ze względu na kontrakty z amerykańskimi studiami filmowymi), tylko ok. 1937 roku wcielono ją do Tobis Filmkunst. Po przystąpieniu do wojny przez USA w roku 1941 funkcjonowała jako Film-Foto-Verlag (i produkowała również pocztówki propagandowe na potrzeby rządu).

Na rewersach nieczytelne adnotacje – Wł[asność?] Kraha(?) Bruha(?) St. 

Kristina Söderbaum (1912-2001) – aktorka niemiecka pochodzenia szwedzkiego, żona Veita Harlana (reżysera m.in. propagandowego „Żyda Suessa”), gwiazda filmów nazistowskich, gdzie często grała czystą, pohańbioną dziewicę, która topi się z rozpaczy, co zyskało jej przydomek „Reichsswasserleiche”, „Topielicy Rzeszy”. Po wojnie spotykała się ostracyzmem, ale grała u Harlana, kiedy pozwolono mu już kręcić filmy.