Próbnik pocztówek – Olga Czechowa

P-4919
Miejsce:Berlin
Twórca:
Tematyka:Portret

15×22,5 cm

Zdjęcia P-4905 – P-4921 to stosunkowo rzadkie obiekty – próbniki wysyłane przez wydawnictwo do sprzedawców, żeby wybrali sobie pocztówki, które chcą zamówić do sklepu. Każdy z próbników pokazywał dziesięć rozmaitych wzorów z daną aktorką czy aktorem.

Firma pocztówkowo-wydawnicza Ross Verlag działała w Berlinie od początku lat 20. i wydawała niezliczone pocztówki z gwiazdami filmowymi. Jako firma żydowska została „zaryzowana” przez hitlerowców (Heinrichowi Rossowi udało się uciec do USA), ale pozostała przy dotychczasowej nazwie (zapewne ze względu na kontrakty z amerykańskimi studiami filmowymi), tylko ok. 1937 roku wcielono ją do Tobis Filmkunst. Po przystąpieniu do wojny przez USA w roku 1941 funkcjonowała jako Film-Foto-Verlag (i produkowała również pocztówki propagandowe na potrzeby rządu).

Na rewersach nieczytelne adnotacje – Wł[asność?] Kraha(?) Bruha(?) St. 

Olga Czechowa (1897-1980) z domu von Knipper, aktorka niemiecka pochodzenia rosyjskiego, bratanica żony Antona Czechowa i żona jego bratanka, aktora Michaiła (z którym się rozwiodła po trzech latach, ale zachowała nazwisko). Po rewolucji grała w moskiewskich teatrach, ale już w 1920 wyemigrowała do Berlina, gdzie grała w filmach m.in. u Murnaua i Reinhardta, a w 1931 u Hitchcocka w „Mary”. W latach 30. jedna z największych gwiazd kina niemieckiego, podziwiana przez Hitlera i Goebbelsa (ponoć była wówczas agentką radzieckiego wywiadu). Po wojnie jej kariera straciła impet, a Czechowa, choć dawano jej czasem drobne rólki, skupiła się na rozkręcaniu firmy kosmetycznej.