Próbnik pocztówek – Paula Wessely

P-4921
Miejsce:Berlin
Twórca:
Tematyka:Portret

15×22,5 cm

Zdjęcia P-4905 – P-4921 to stosunkowo rzadkie obiekty – próbniki wysyłane przez wydawnictwo do sprzedawców, żeby wybrali sobie pocztówki, które chcą zamówić do sklepu. Każdy z próbników pokazywał dziesięć rozmaitych wzorów z daną aktorką czy aktorem.

Firma pocztówkowo-wydawnicza Ross Verlag działała w Berlinie od początku lat 20. i wydawała niezliczone pocztówki z gwiazdami filmowymi. Jako firma żydowska została „zaryzowana” przez hitlerowców (Heinrichowi Rossowi udało się uciec do USA), ale pozostała przy dotychczasowej nazwie (zapewne ze względu na kontrakty z amerykańskimi studiami filmowymi), tylko ok. 1937 roku wcielono ją do Tobis Filmkunst. Po przystąpieniu do wojny przez USA w roku 1941 funkcjonowała jako Film-Foto-Verlag (i produkowała również pocztówki propagandowe na potrzeby rządu).

Na rewersach nieczytelne adnotacje – Wł[asność?] Kraha(?) Bruha(?) St. 

Paula Wessely (1907-2000), popularna austriacka aktorka, siostrzenica słynnej wiedeńskie aktorki Burgtheatru, Josephine Wessely.  Zaczynała jako aktorka teatralna w Wiedniu i Pradze (obok Attili Hoerbigera, późniejszego męża), m.in. u Maxa Reinhardta. Zadebiutowała filmowo w 1934, podkładała głos tytułowej bohaterki w niemieckiej wersji „Śnieżki” Disneya. Zagrała w filmach propagandowych, w tym w antypolskim „Heimkehr”, co po wojnie skutkowało krótkim zakazem występów. Po jakimś czasie wróciła do pracy, by wystąpić m.in. w homofobicznym „Anders als du und ich” nazistowskiego propagandzisty Veita Harlana (autora „Żyda Suessa”).