Rufin Morozowicz

P-2465

Rufin Morozowicz (1851–1931), aktor, śpiewak, reżyser. Debiutował w r. 1868 w pierwszym warszawskim teatrzyku ogródkowym «Tivoli», w latach 70. XIX w. grał i reżyserował w zespole Anastazego Trapszy, odnosząc sukcesy w rolach charakterystycznych zarówno dramatycznych, komediowych, jak i operetkowych. Od 1881 w Warszawskich Teatrach Rządowych, gdzie został zaangażowany do zespołu farsy i operetki i wkrótce stał się jednym z najpopularniejszych aktorów warszawskich, grając prawie cały repertuar komediowy.

W r. 1888 objął funkcję reżysera operetki, nadal występując w farsach i utworach operetkowych, dwa lata później zrezygnował ze stanowiska reżysera, pozostając nadal pierwszym aktorem zespołu. Grał też niekiedy epizodyczne role filmowe (np. w „Tajemnicy przystanku tramwajowego” 1922).

Jako reżyser nie zaznaczył się niczym szczególnym, a proponowany przez niego repertuar bywał często ganiony, choć umiejętne stosowanie się do gustów publiczności warszawskiej sprawiało, że w znacznej mierze jemu to właśnie operetka zawdzięczała swe wzrastające wciąż powodzenie. Do historii teatru polskiego przeszedł jako aktor-komik, mistrz finezyjnego, zimnego komizmu, posługujący się niezwykle, na owe czasy, dyskretnymi środkami wyrazu, bez szarży, nawet w operetce, wbrew tradycji tego gatunku. Charakteryzował się bardzo mało lub wcale, szczególną wagę przywiązując do swej sylwetki. Brzydki, chudy, o małych oczach, mimo słabego głosu, odznaczał się wzorową dykcją, a kreowane przez niego postacie niezwykłą wyrazistością i nieodpartym komizmem dzięki celnej intonacji, spojrzeniom i gestom oraz dzięki prostocie i oszczędności wyrazu.

Za: http://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/rufin-morozowicz