Zbiór: Zestawy wojenne Smoleńsk i Dunkierka
Zestawy, pokazujące zniszczenia i zdobycze wojenne, pokazały się już w I wojnie światowej – choć wówczas przeważnie stanowiły książeczki pocztówek. W czasie II wojny często były plikami niewielkich reprodukcji zdjęć, typowymi dla produkcji suwenirowej lat 30., a czasem nawet – stereofotografii.
1. Smoleńsk
Armia niemiecka zdobyła Smoleńsk w pierwszej wielkiej bitwie Operacji „Barbarossa” w lipcu 1941 roku i utraciły go w Operacji „Suworow”, przeprowadzonej przez ZSRR późnym latem 1943 roku – zatem przez nieco ponad dwa lata miasto pozostawało w rękach armii Hitlera, która w regionie wymordowała ponad pół miliona cywilów. Zbiór 24 zdjęć (kompletny, jeśli nie liczyć istniejącej kiedyś zapewne oprawy) stanowi w założeniu dość typowy produkt frontowej propagandy hitlerowskiej: widomy znak sukcesów „niezwyciężonej armii Fuehrera”. To, co jednak zaskakuje, to jego nieco melancholijny charakter. Nie ma tu raczej zdjęć uśmiechniętych żołnierzy, fotograf koncentruje się na zrujnowanym mieście, zabytkach architektury (cerkwie i, przede wszystkim, XVI-wieczne mury obronne) i próbach prowadzenia codziennego życia pośród ruin.
2. Zbiór 10 zdjęć przedstawiających ruiny Dunkierki i jej przedmieść był wydany przez fotografa Laarmansa z Ostendy, który publikował jeszcze pocztówki z tymi samymi fotografiami. Jest to jedna z kilku części, oprawna w niewielkie kartonowe etui.