Renowacja hermy relikwiarzowej Karola Wielkiego

P-11852
Miejsce:Akwizgran
Twórca:
Format:Pocztówkowy
Tematyka:Portret Wnętrze

Złotnicy renowują hermę (i być może inne przedmioty) ze skarbca katedry w Akwizgranie. Relikwiarz ze złoconego srebra, który zawiera część czaszki Karola Wielkiego, powstał ok. 1350 roku – i jest zwieńczony koroną, która zapewne posłużyła do koronacji Karola IV w 1349 roku w Akwizgranie (ponieważ korona cesarska była w tym okresie w posiadaniu jego rywala, Ludwika Bawarskiego, i jego dziedzica).

Relikwiarz w 1873 roku został poddany gruntownej renowacji w akwizgrańskiej firmie Augusta Witte, ale zdjęcie jest z pewnością późniejsze – choć może być to ta sama firma. August zmarł przedwcześnie w wieku 43 lat w 1883 (wdychanie oparów rtęci), ale zakład przejęli jego synowie Wilhelm (zmarły w wieku lat 24), August (zmarły w wieku lat 33), ale przede wszystkim najstarszy Bernhard Witte (1868-1947), który rozwinął firmę i otrzymał tytuł nadwornego jubilera od papieża Leona XIII.

Niektóre elementy leżące na stole przypominają fragmenty opraw z katedralnej ambony Henryka II, którą renowował w latach 1926-1937.