Skrzypek Jan Kubelik

PD-761
Miejsce:Polska
Twórca:
Format:Pocztówkowy
Tematyka:Portret

Jan Kubelík (1880-1940) – czeski skrzypek i kompozytor, syn praskiego krawca. Już jako dziecko ćwiczył grę na skrzypcach po 10-12 godzin dziennie. W wieku 12 lat rozpoczął studia w Konserwatorium w Pradze wraz z z Otakarem Ševčíkiem.

Od roku 1898 Kubelik występował jako solista, w roku 1902 otrzymał złoty medal Royal Philharmonic Society w Londynie.

Oprócz występów na estradach koncertowych Kubelik zajmował się kompozycją. Napisał w latach 1916-1924 sześć koncertów skrzypcowych. Przy stworzeniu pierwszego pomagał mu kompozytor Josef Bohuslav Foerster, dalsze napisał samodzielnie.

W roku 1901 rozpoczął tourneé koncertowe po Stanach Zjednoczonych gdzie wykonał 78 koncertów z towarzyszeniem orkiestr pod batutą Rudolfa Frimla. Dzięki dochodom z tych koncertów w roku 1904 nabył zamek w Býchorach koło Kolina, gdzie mieszkał do roku 1916 wraz z małżonką, hrabiną Marianną Czáky-Széllową. Koncertował też w Ameryce Łacińskiej, Australii i Nowej Zelandii.

W latach dwudziestych XX wieku recenzenci muzyczni zaczęli krytykować mało emocjonalny styl gry Kubelika. W latach trzydziestych zaczęły się kłopoty finansowe, związane z nabyciem zamku Rotenturm w austriackim kraju związkowym Burgenland

Jan Kubelik grał na skrzypcach „Emperor” Stradivariusa z roku 1715.

Synem Jana Kubelika był dyrygent i kompozytor Rafael Kubelík. Przed tym Jan Kubelik został ojcem sześciu córek, które obrały kariery skrzypaczek.

 

Za: Wikipedia