Album Alfreda i Margarethy Schmiljanów

I-9609
Technika:
Miejsce:Niemcy
Twórca:
Tematyka:

Album 22×29 cm w oprawie skórzanej, awers z kartuszem w typie rustykalnym, z kwiatami, ptakami i drewnianymi płotkami, z mosiężną srebrzoną plakietą (amorek z kwiatami i ptakami oraz pole na grawerunek), rewers z ornamentem roślinno-geometrycznym (bordiura z liści, pole ze stylizowanych kwiatów lilii), klamra metalowa. Od wewnątrz złocony ornament i biała wyklejka we wzór mory, czternaście kart z grubego kartonu ze złoconymi brzegami. Okienka na zdjęcia gabinetowe (na 12 sztuk, zapełnionych 10) i wizytowe (na 64 sztuki, zapełnionych 57, z czego trzy niewymiarowymi). Fotografie od lat 60. XIX w. do I wojny, dwie późniejsze.

Album stanowił pierwszą nagrodę w konkursie strzeleckim na statku SMS Jagd w roku 1896. SMS Jagd, zwodowany w roku 1888 w Bremie, był drugim z dwóch małych krążowników klasy Wacht, zaczynał jako obstawa cesarskiego jachtu, później jako pierwszy przepłynął przez nowo otwarty kanał Kiloński. Jego bazą był Wilhelmshaven. W roku 1896 odwiedził Holandię i Norwegię, a w 1901 należał do grupy niemieckich okrętów, które brały udział w pogrzebie królowej Wiktorii. W 1910 skreślony z listy okrętów, stał się celem do ćwiczenia torped i ostatecznie zezłomowano go w 1920 roku.

Właścicielami albumu byli pochodząca z Bydgoszczy Margarethe z Leederów i jej mąż, Alfred Schmiljan (1875-1946), pochodzący z Berlina, za młodu marynarz i oficer w marynarce cesarskiej, później pracownik administracji w Gdańsku i tamtejszy polityk.