Widok nagrobka Juliusza II w S. Pietro in Vincoli
P-4841
Dziewięć dużych fotografii Wenecji, Mediolanu i Myken (P-4670 – P-4678) oraz cztery mniejsze z Rzymu i Vicenzy (P-4840 – P-4843) pochodzi z jednego zbioru – były w większości naklejone na dość zniszczone kartki zwykłego papieru, z których trzy (oraz jeden oryginalny karton) podstemplowano pieczątką:
A. KARCZEWSKI
INŻ. ARCHITEKT
Milanówek. Linja Warszawska 49
Mniejsze zdjęcia opisano ze zbioru A. Łobosa. Kartki usunąłem, pieczątki i dopiski przeniosłem, żeby świadczyły o proweniencji.
A Łobosa nie udało mi się zidentyfikować, natomiast Antoni Józef Michał Karczewski (1898-1957) był wykładowcą arch. średniowiecznej na warszawskiej Politechnice i konserwatorem zabytków. W czasie wojny w konspiracji (zastępca komendanta organizacji „Zbrojne Wyzwolenie”, również jako wykładowca). Od 1946 kierownik pierwszej w Polsce katedry konserwacji na AGH w Krakowie, 1954-56 w Instytucie Architektury w Warszawie, gdzie zmarł. Jego bogate zbiory dokumentacyjne przetrwały w Milanówku pod Warszawą – część z nich trafiła do Min. Kultury, część do Archiwum M. Warszawy, część pozostała w rękach prywatnych, skąd zapewne trafiły na rynek antykwaryczny.