Zbiór: Albumy Schedlin-Czarlińskich
Emil Schedlin-Czarliński (1833-1913) był ziemianinem i działaczem politycznym.
Urodził się w Chwarznie na Pomorzu, wywodził się ze starej kaszubskiej rodziny szlacheckiej, jako gimnazjalista wziął u boku ojca i brata udział w powstaniu poznańskim w 1848. Ukończył prawo we Wrocławiu i Berlinie, został obrany Landratem powiatu Neustadt (Wejherowo), ale jego kandydatury nie zatwierdzono. Z pomocą ojca zakupił dobra Brąchnówko pod Toruniem. W 1863 bił się – obok czterech braci – w powstaniu styczniowym, był sądzony w procesie berlińskim w grupie 149 polskich powstańców (m.in. z Władysławem Dehnelem) i uniewinniony, a z majątku zdjęto sekwestr. Nastepnie zbudował pałac w Brąchnówku (1866), w 1867 został wybrany z Wejherowa i Kartuz do Reichstagu Związku Północnoniemieckiego (gdzie był członkiem koła polskiego i popierał polskie szkoły w zaborze) i do Izby Posłów (izby niższej) Pruskiego Landtagu. Pozostał tam do 1870 i został ponownie wybrany do Izby Posłów w 1873, równolegle prowadząc działalność narodową w Toruniu.
Trzy (a właściwie dwa i pół, bo jeden jest destruktem) albumy, które trafiły do mojej kolekcji, należały zapewne do potomków Emila i jego żony Hortensji z Donimirskich i powstały na początku XX wieku (ok. 1905-1925). Na zdjęciach widzimy m.in.:
* jego córkę Emilię (1860-1925) z mężem Stanisławem Żalińskim (1843-1923), właścicielem Bramek w pow. Błońskim (Mazowsze), oraz ich dzieci
* jego wnuczkę Helenę Krzyżagórską (1892-1936), córkę Marii ze Schedlin-Czarlińskich i Wojciecha Krzyżagórskiego.
* Stanisława Świackiego, wnuka jego szwagra, Edwarda Donimirskiego przez córkę tegoż, Marię z Donimrskich Karolową Świacką.
Większość zdjęć dotyczy życia w dworze i prac w majątku Żalińskich na Mazowszu, są też fotografie z Brąchnówka (Emila Schedlin-Czarlińskiego) oraz Starej Bialicy pod Witebskiem (Świaccy), a także innych dóbr należących do rodziny i znajomych. Pojedyncze fotografie pokazują Zakopane, Lwów, Podhorce i inne miejscowości.