Zbiór: Zbiór varsavianisty

Zbiór, który do mnie trafił, jest eklektyczny – powstawał gdzieś na marginesie zainteresowań varsavianistycznych kolekcjonera. Ponad dwieście fotografii w dwóch albumach dzieli się na następujące działy:
– 25 fotografii gabinetowych artystów związanych z Warszawą (aktorów, śpiewaków, tancerzy, muzyków, jest też rzeźbiarz i malarz), częściowo z autografami, z przełomu XIX i XX wieku (P-4200-P-4224).
– 13 fotografii CdV znanych osób, częściowo tylko zidentyfikowanych (P-4225-P-4237)
– 8 wczesnych reprodukcji o charakterze artystycznej erotyki z lat 70. XIX wieku (P-4238-P-4245)
– zdjęcia prywatne, rodzinne, od lat 70. XIX wieku do początków wieku XX. (z kilkoma wybiegającymi aż do lat 20.), zapewne kilku rozmaitych rodzin, koncentrujące się zdecydowanie na Warszawie.

Nie wiadomo, z jaką rodziną czy rodzinami jest związany zbiór – najczęściej pojawia się Maria Hancke/Hanke, jej kuzyn Bolesław Szląskiewicz (ksiądz) i Maria/Mania Potocka oraz W. Potocka (zapewne z kolejnego pokolenia). Maria Eugenia Hancke (ur. 1871 w Ostrowie par. Łask) to Karol Paul Krystian Gotlib Hancke, zarządca majątku, i Maria Antonina Szląskowska (jej macocha była siostrą Ludwika Mierosławskiego).