Zbiór: Spuścizna lwowsko-krakowskiego okulisty

Dr Albin Musiał był lekarzem-okulistą we Lwowie i w Krakowie. W czasie I wojny światowej był asystentem Kliniki Okulistycznej w szpitalu Czerwonego Krzyża we Lwowie (przy ul. Słodowej 6), później był ordynatorem Szpitala Państwowego Powszechnego (Piekarska 11), w czasie II wojny był starszym asystentem Kliniki Okulistycznej. Jedna z fotografii nosi adnotację „Szpital św. Zofii”, który był szpitalem dziecięcym, a karta niezapisanego papieru listowego nosi nagłówek „Klinika Okulistyczna Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, u- być może Musiał pracował również tam. Po wojnie trafił do Krakowa.

Zespół składa się z 84 obiektów – sześciu niefotograficznych (rysunki poglądowe, opinia medyczna, koperta na zdjęcia, papier listowy), czterech fotografii wnętrz szpitalnych, dwóch – zniekształconych kończyn. Reszta to dokumentacja schorzeń: fotografie bądź to samych oczu, bądź całych twarzy pacjentów. 28 obiektów pochodzi z lat 1950-1957 z działalności Musiała w Krakowie, większość – z lat 1930-1942 ze Lwowa.

Z uwagi na szczególną naturę tego zbioru, zdecydowałem się – szanując prawo do intymności pacjentów – na ocenzurowanie fotografii. Z wszystkich skanów usunąłem imiona i nazwiska chorych (mogę tylko dodać, że zawierają całe bogactwo etniczne Lwowa przedwojennego, polsko-ukraińsko-żydowsko-niemieckiego). Na zdjęciach powojennych oprócz tego postarałem się ukryć ich twarze; zakrycie paskiem oczu nie miałoby sensu, bo ukrywałoby to, co w fotografiach jest najważniejsze, czyli schorzenia i urazy gałek ocznych, zadbałem jednak, by ukryć resztę twarzy.

Fotografie te udostępniam z przekonaniem, że są one cennym świadectwem medycznym, naukowym – w dzisiejszych czasach w Europie wiele z tych chorób zapewne nie ma jak rozwinąć się tak dalece. Mogą być zatem ciekawym materiałem poglądowym dla studentów. Nie jest to – ostrzegam – powód do żartów z ludzkiego cierpienia.

Starałem się ukryć tożsamość pacjentów – jeśli jednak ktoś mimo tego rozpozna na zdjęciu bliskie sobie osoby, proszę o kontakt i zdjęcie takie ukryję.